Eğitim

Hasar Eğitimi

Maddi Hasar ve Değer Kaybı konuları ile ilgili gerçek kaza örnekleri üzerinden tasarlanan eğitimimize hemen katılın. 

Hasar Eğitimi

MERHABA!
Hangi kazalarda hangi alacak kalemleri talep edilebilir, bu eğitim ile birlikte öğreneceksiniz.

Aracın hasar durumuna göre aşağıdaki alacaklardan bir ya da birkaçı talep edilebilmektedir.

- Maddi Hasar Farkı
- Değer Kaybı
- Mahrumiyet Bedeli (Yatar Parası)
- Pert Farkı

MADDİ HASAR FARKI
Hasar Fark Bedeli, kaza sonrası araçta meydana gelen maddi hasarın ve onarım giderlerinin karşılanmasına ilişkindir. Aracın yetkili serviste yapılmadığı ve araçta orijinal parça kullanılmadığı durumlarda (yan sanayi/çıkma parça kullanılmışsa ya da değişim yerine onarım görme) bu bedel talep edilebilmektedir.

DEĞER KAYBI
Trafik kazası nedeniyle hasar gören aracın piyasadaki değişim değer durumunu niteleyen bir kavramdır. Bu kavram, hasar alarak onarım gören aracın ikinci el piyasa değerindeki düşüşü ifade eder. Zira kazaya karışıp hasar gören aracın, en iyi şekilde tamir edilmiş olsa bile TRAMER (Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi) kayıtlarında yer alacak kaza kaydı nedeniyle, piyasa değişim değerinde bir düşüş olacaktır.

Araç değer kaybı, kazalı aracın (parçaları daha yenisi veya orjinali ile değişse dahi) kazadan önceki değerine nazaran mali bir kayıp yaşanması nedeniyle ortaya çıkan bir tazminat türüdür. Buna göre, daha az kusurlu taraf, daha fazla kusurlu tarafa ve/veya sigortacısına haksız fiilden kaynaklı gerçek bir zararın tazmini talebini yöneltmektedir. Kısaca araç değer kaybı, kazaya karışan aracın kazadan önceki ikinci el piyasa değeri ile kazadan sonraki ikinci el piyasa değeri arasındaki düşüş farkıdır.

MAHRUMİYET BEDELİ
Hasar gören bir aracın onarım süresi boyunca kullanılamaması sebebiyle ortaya çıkan zarar araç mahrumiyet bedelidir. Onarım süresince kullanılamayan araçlardan dolayı kural olarak kazada kusuru bulunan araç sahibi ve sürücüsü sorumludur.

PERT FARKI
Sigortalı aracın %70 veya daha fazla oranda hasara uğraması ile kullanılamaz hale gelmesi veya onarım masraflarının sigorta değerine yaklaşması durumunda ise ağır hasar kaydı veya pert araç kaydı ortaya çıkmaktadır.  Pert kaydı olan araçların trafiğe çıkması hem ekonomik açıdan hem de can güvenliği açısından tehlikelidir. Bu sebeple ağır hasarlı araçlar trafikten çekilir ve bu durum plakasına işlenir. Bu duruma da pert kaydı denilmektedir.

Eksper raporları ile pert olduğu belirlenen kaskolu araçlar için sigorta şirketleri hasar gören aracın rayiç değerine göre sigortalıya ödeme yaparlar. Bildirimde bulunulduktan sonra eksper tarafından inceleme yapılır. Eksper raporu sonucunda araç pert olarak nitelendirilirse sigorta şirketi sigortalıya poliçede belirtilen teminat bedeli kadar, aracın piyasa rayiç değerine eşit ödeme yapması gerekir. Sigorta şirketleri uygulamada %5-8 oranında eksik ödeme yapabildikleri için, bu durumlarda sigorta şirketlerinden pert farkı talep edilebilmektedir.

Maddi Hasar Farkı

Hadi öğrenelim 🙂


1. ÖRNEK

Sadece maddi hasar alınır cevabı kısmen doğru 🙁

Metal aksam hasar aldığı için, sağ ön kapı değişim istenebileceği için maddi ve değer alınır.

Fırsatı kaçırma!

Sadece değer kaybı alınır cevabı kısmen doğru 🙁

Metal aksam hasar aldığı için, sağ ön kapı değişim istenebileceği için maddi ve değer alınır.

Fırsatı kaçırma!

Harikasın 🙂

Ne yapıyorsun, gözünü seveyim! 

Metal aksam hasar aldığı için, sağ ön kapı değişim istenebileceği için maddi ve değer alınır.

Fırsatı kaçırma!